Wegańska sałatka z wakame i boczniakami – prosta japońska przystawka

By To Nie Manga - 08 stycznia

Wakame z boczniakami — a tuż obok ich sucha wersja


Wakame – wodorost, który nie zalatuje rybą

Nie ma japońskiej kuchni, bez wodorostów. Ja mogę pożerać nori w niezliczonych ilościach, gdy otaczają „kanapkę z ryżu” (onigiri) lub w formie chipsów, zdarzało mi się, też  wrzucać je pocięte na gorący ryż. 

Moja znajomość z wakame była jednak mniej przyjacielska. W zupie miso proszę bardzo. Ich dwie lub jedna falowana wstęgi podchodziły mi jak najbardziej. Jednak w sałatkach były dla mnie za mdłe, ich słodki smak jakoś mnie odpychał. Jednak nie ma co kryć, że ten produkt warto dodać do diety. Zawiera w sobie jod, magnez, kwas foliowy, witaminy A, K, C, E, B. Do tego fukoksantynę, która wspomaga układ pokarmowy, przez wpływ na hamowanie akumulacji tłuszczu i jego utlenianie, dodatkowo wpływa pozytywnie na układ krążenia. Przydatne są też kwasy omega-3. Muszą jedynie uważać na nie osoby, które źle reagują na wysokie stężenie jodu i sodu. Z minusów warto dodać, że jest to niestety gatunek bardzo inwazyjny, zagrażający naturalnej florze, dlatego kto wie, może kiedyś stanie się czymś, co będziemy jeść na co dzień.

Pamiętajcie o tym, że wakame są trochę magiczne, suszone praktycznie czarne po zamoczeniu w wodzie zmieniają kolor na zielony i powiększają swój rozmiar. Dlatego małe opakowanie może starczyć wam na dość długo. 

Dzisiaj zjemy je z boczniakami (japońskie ringi), które są całkiem popularne w Polsce wśród wegan czy wegetarian, łatwo dostępne, zdrowe i pyszne. Przepis wegański, o co w kuchni japońskiej nie jest tak wcale łatwo. Przygotowanie banalne jak zawsze. Czas zakasać rękawy. Podzielcie się ze mną wynikami lub zdjęciami z waszych wersji, również na moim Instagramie Not_A_Manga.



Składniki:

Suszone wakame 2 łyżki (4 gramy)
Boczniak 1 (40 gramów)
Olej sezamowy 1 łyżeczka
Sół do smaku

Wykonanie:

  1.  Suszone wakame namocz w wodzie przez około 5 minut. Bocznika pokrój na cienkie paseczki.
  2.  Wakame z boczniakami zalej olejem sezamowym z solą i wymieszaj. Wstaw pod przykryciem do mikrofalówki na 2 minuty przy 600W. Gotowe.
Przepis pochodzi z książki てんきち母ちゃんのゆる糖質オフのやせる献立-たっぷり食べてウエストマイナス9cm!
Dedykowanej dla matek, które przez ograniczenie cukru chcą stracić centymetry w talii. Postanowiłam większość z nich zamieścić na blogu, gdyż są dość zdrowe jak na codzienną japońską kuchnię. Mało jest w nich cukru, soli i mięsa, a bardzo dużo warzyw, co niestety nie jest typowe. Do tego dania są bardzo proste w przygotowaniu, dlatego polecane dla zarobionych ludzi (czy to matek, czy ludzi z ograniczonym czasie, którzy chcę zdrowo gotować). Możecie książkę zakupić na Amazonie. Polecam!. Blog autorki Inoue Kanae również warto sprawdzić.

  • Share:

You Might Also Like

0 comments