Obon, japońskie święto zmarłych w świątyni Shitennoji w Osace

By To Nie Manga - 11 sierpnia



Kawachiya Kikusuimaru występujący w Shitennoji w 2018


Święto zmarłych w Japonii Obon

W Japonii wierzy się, że jest taki specjalny czas w roku, gdy dusze bliskich nam zmarłych, powracają. Bon jest tym okresem, który normalnie nazywamy Obon, dodane "o" jest niczym innym jak oddaniem poważania temu czasowi przez gratyfikujący zwrot. Pierwszego dnia wiele rodzin, których członkowie są buddystami zapala światełko w domu by przywołać bliskich, którzy ich opuścili  迎え火/mukaebi, inaczej powitalny ogień. Dla duchów przygotowuje się specjalne posiłki oraz czyści się ich groby.

Przepiękny lampion z kwiatem lotosu
Jest jednak jedna tradycja, w której nawet cudzoziemcy mogą uczestniczyć. Jest nią Bonodori, taniec witający duchy zmarłych, która oddaje im część a zarazem ma je zabawić. Każdy region ma własne tradycje tańca, a każdy ruch ma swoje znaczenie. 
Jeśli uda Wam się odwiedzić Osakę pomiędzy 12-16 sierpnia koniecznie udajcie się do Świątyni Shintennoji. Tam pod wieczór możecie nie tylko się posilić na jednym z licznych festiwalowych stoisk i kupić precjoza. Dookoła żółwiego jeziorka zobaczycie ludzi tańczących w takt muzyki i śpiewu, miejscowych folkowych mistrzów umiejscowionych na wzniesionych platformach o nazwie yagura. Ja miałam okazję uczestniczyć w ceremonii okraszonej śpiewem Kawachiya Kikusuimaru, chociaż zabrakło mi odwagi by dołączyć do tłumu, widziałam, że wielu cudzoziemców ze wsparciem miejscowych brało w udział w tańcu.Jeśli jesteście ciekawi jaki to rodzaj muzyki, koniecznie sprawdźcie załączony filmik





Tuż za występami w centralnym miejscu kompleksu można zapalić świece dla swoich przodków, tutaj również usłyszycie miarowo recytowane sutry przez buddyjskich mnichów, które mają zapewnić zmarłym szczęście w zaświatach. Podobno każdego dnia zużywanych jest ponad dziesięc tysięcy świec.


Świeca z bliska
Uroczystość ta mimo, że odnosi się do życia pozagrobowego tchnie ogromną magią, dlatego wydaje mi się, że jest bez wątpienia warta zobaczenia.


Wypalone świece są na bieżaco usuwane
Również Japończycy są urzeczeni malowniczością płonącyc sutr

Jedno z wejsć do świątyni

Dojazd do świątyni Shitennoji

Tanimachi Line Shitennoji-mae Yuhigaoka lub  JR Tennoji Station.
Dla ambitnych około 20 minutowy spacer z Namby.




Godziny otwarcia świątyni Shitennoji

Od 8:30 do 16:30 (do 16:00 od października do marca)

Ceny biletów:

Wstęp na teren kompleksu jest darmowy, jednak  wejście na teren ogrodu kosztuje 300 yenów, a do skarbca 500 yenów.

Strona internetowa świątyni Shitennoji

  • Share:

You Might Also Like

2 comments

  1. Fajny artykuł o świątyni Shitennoji. Będę częstym gościem na tym blogu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Super, obecnie dużo przygotuję na niego, będę starała się publikować nowy materiał co tydzień.

      Usuń