Muzeum Miasta Sakai - tajemnicze japońskie grobowce

By To Nie Manga - 25 czerwca

Wejście do muzeum

Grobowce japońskie, w kształcie piramidy jednak jak odmienne

Bez wątpienia większość osób kojarzy piramidy jako jedne z najsłynniejszych grobowców świata. Czy jednak słyszeliście o tych japońskich? Ja osobiście nie. Dowiedziałam się o nich całkiem niedawno, gdy osiedliłam się w okolicach Sakai, przy Osace. Prefektura ta nie szczędzi wysiłku w promocji tych obiektów. Kofuny bo tak nazywają się te grobowce walczy o uzyskanie tytułu światowego dziedzictwa Unesco. Nie brakuje plakatów w środkach transportu,szczególnie tych kursujących z lotniska. 

Czym jest kofun?

Kofun to zbiorcze określenie na wzniesione z ziemi i gliny kurhany, na archipelagu japońskim od połowy 3 wieku do połowy 6 wieku naszej ery w okresie Yayoi. Chowano w nich prawdopodobnie członków tamtejszej zasobnej elity. Kopce usypywano z ziemi, która znajdowała się dookoła grobowca, a zbocza pokrywano kamieniami. 
Występowały głównie w trzech czterech kształtach:

  • Zempo-koen- fun - grobowce w kształcie dziurki do klucza
  • Hotategai-gata-fun - grobowce w kształcie muszli przegrzebka
  • Empun - grobowce o kopulastym kształcie
  • Hofun - grobowce o kwadratowym  kształcie
Dzisiaj grobowce są porośnięte drzewami, ale kiedyś wyglądały inaczej. 

W środku Muzeum Miasta Sakai

Muzeum Miasta Sakai

Całą historię Sakai, wraz z symulacjami tego jak budowano kurhany, i ukazaniem, gdzie się znajdują możecie obejrzeć w muzeum, wraz z angielskimi napisami. 
Możecie również zobaczyć na wystawach gromadzone w grobowcach przedmioty.

Charakterystyczne figurki
Po dziś dzień takie konstrukcje są używane na festiwalach
Ponadto, Sakai znane było z kunsztu w wykonaniu japońskich mieczy, obecnie zaś świetnych noży. Muzeum daje szansę prześledzenia wszystkich aspektów historii tego obszaru, poprzez całkiem ciekawe ekspozycje. Część z nich jest interaktywnych. Możecie przymierzyć zbroję, lub spróbować złożyć gliniane naczynie.
Złóż własną misę...
.... albo zwierzątko
Japończycy lubią przedstawiać mini makiety dawnych miast

Pokój herbaciany Shin’an i  Ōbaian

Tuż obok muzeum znajduje się maleńki ogród na obszarze, które można za dodatkową opłatą uczestniczyć w ceremonii herbacianej.

Daisen Kofun 

Kofun Daisen to prawdopodobne miejsce pochówku szesnastego cesarza Nintoku (Nintoku-tenno-ryoin po japońsku). Znajduje się tuż na wprost muzeum, musicie po prostu przejść kawałek. Wznosi się na 35 metrów, ciągnie zaś przez 850 metrów, będąc na 300 metrów szeroki. 
Szczerze jednak mówiąc, nie robi zbytniego wrażenia. Gdyby nikt nas nie poinformował wydawać by się mogło, że oglądamy zwyczajny kawałek lasu znajdujący się na małej wysepce.Jeśli chcecie zobaczyć obiekt z góry możecie za darmo udać się do Urzędu miejskiego Sakai na 21 piętro, gdzie udostępniony jest punkt widokowy.

Daisen Kofun nie robi spektakularnego wrażenia

Kofun Daisen Kofun - kontrowersje

Chociaż nie usłyszycie o tym w muzeum, ani od wolontariuszy, którzy służą pomocą na miejscu widokowym, są poważne wątpliwości czy w kurhanie naprawdę znajduje się cesarz. 
Agencja Domu Cesarskiego nie zezwala praktycznie na wstęp do tego grobowca. Zaś we wcześniej udostępnianych papierach udowadniających cesarską przynależność grobu, naukowcy wykrywają liczne nieścisłości. Są również głosy, że być może Japończycy pragną ukryć pewien dość niemiły sekret. Niektórzy twierdzą, że być może wnikliwe badanie grobów udowodniłoby, że japońska cesarska rodzina miała w swoich szeregach Chińczyków i Koreańczyków. Co bez wątpienia, burzyło by obraz japońskiej historii. Ostatnimi czasy, co prawda wpuszczono paru naukowców na ich teren. Nie zmienia to faktu, że właśnie być może ze względu na swoją niedostępność, jest to obiekt raczej mało znany . W tym roku być może pojawi się decyzja, czy obiekty te znajdą się na liście Unesco. 
Jeśli jesteście w okolicach Sakai, warto jednak udać się do muzeum i poznać lepiej ten grobowiec. Bez względu na to, kto tam leży, jest to ciekawe miejsce. Jeśli jesteście ambitni, możecie poszukać drobniejszych kurhanów zaliczających się do Mozu Kofungun. 


Dojazd


JR Hanwa Line do stacji Mozu, skąd 5 minut na pieszo.

Godziny otwarcia:

Od 9:30 do 17:15, zamknięte w poniedziałki

Ceny biletów

Dorośli 200 jenów, Dzieci 100 lub 50 jenów

Strona internetowa Muzeum Sakai City 

  • Share:

You Might Also Like

3 comments

  1. Ciekawy wpis
    Dzięki, będę odwiedzać:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. O super niezwykle mnie to cieszy, niedługo będą nowe posty. Pracuję nad paroma o festiwalach, atrakcjach itp.

      Usuń
  2. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

    OdpowiedzUsuń