Symbol Osaki w pakiecie z muzeum historii - jak zwiedzić i oszczędzić
By To Nie Manga - 16 czerwca
Zamek Osaka nocą |
Zamek Osaka w pakiecie z Muzeum Historii Osaki -
warto skorzystać
Zamek Osaka jest prawdopodobnie jednym z najbardziej spektakularnych budowli kojarzonych z tym miastem, ze względu na piękny kolor dachu i złote zdobienia. Jednak gdy postanowicie się tam wybrać warto znać pewne triki, które mogą umilić Wam zwiedzanie.
Po pierwsze, warto udać się do pobliskiego Muzeum Historii Osaki. Nawet jeśli nie należycie do fanów takich przybytków. Dlaczego? Cena biletu do obu obiektów wynosi ledwo 900 yenów, czyli tylko 300 więcej niż za zwiedzanie samego Zamku. Po drugie, muzeum to jest ciekawie przemyślane, pełne interaktywnych wystaw, nie wymaga zbytniego skupienia. Po trzecie, z budynku muzeum mamy piękną panoramę na sam Zamek z otaczającym go parkiem i fosą. Jeśli to Was nie przekonało, cóż wybierzcie tylko Zamek.
Dwórka z pałacu Naniwa |
Wjeżdżamy na samą górę, na piętro dziesiąte, i wkraczamy do rekonstrukcji pałacu Naniwa i jego głównego budynku Daigokuden. I właściwie moglibyśmy nie odczuć podniosłości tego momentu gdyby nie otaczające nas manekiny, które wystylizowane są na członków dworu. Chwilę potem dostrzegamy cynobrowe kolumny. Przy odrobinie wyobraźni możemy przenieść się do okresu Nara.
Kolejny członek dworu |
Instalacja przedstawiająca Japonię w okresie Edo |
Na kolejnym siódmym piętrze kończy się nasza wyprawa w czasie. Trafiamy na późną Erę Taisho i wczesną Showa. Tutaj również mamy repliki, które postawiły sobie za cel oddać atmosferę Shinsaibashi i Dotonbori.
Na ekspozycji mamy nawet stoisko z warzywami. |
Szóste piętro jest poświęcone archeologii, zaś na parterze obecne są pozostałości magazynów i składów otaczających pałac Naniwa-Nagara-Toyosaki. Należy jednak zgłosić się na wycieczkę po nim w recepcji.
Shachihoko wraz z widokiem na fosę |
Czas na zamek Osaka - pozwólcie się zabrać w spacer po wszystkich jego piętrach
Gdy dotrzecie do Zamku nie dajcie się zwieść, ta długa kolejka być może jest dla osób, które chcą jechać windą. Jeżeli bardzo nienawidzicie chodzić, czekajcie. To siedem pięter naprawdę jest do pokonania.Historia zamku Osaka
Historia zamku należy do dość zagmatwanych, i jest pełna zwrotów akcji. Początkowo w jego miejscu stała świątynia, ostatecznie spalona na wskutek politycznych zawirowań. Budowla miała służyć głównie Toyotomi Hideyoshi jako władcy Japonii. Po jego śmierci przybytek został zniszczony, ale Shogun Hidetada zdecydował o jego odbudowie w 1620. W 1665 zamek znowu nie miał szczęścia i jego główna wieża spłonęła po porażeniu piorunem. Z mniejszymi, lub większymi zawirowaniami budynek dotrwał do Drugiej Wojny Światowej kiedy to odniósł znaczne obrażenia, jednak ponownie został odbudowany, dzięki czemu może nas zachwycać swoim turkusowym dachem. Wewnątrz prezentuje się niczym typowy budynek. Jednak możecie obejrzeć całkiem sporo wystaw, jeśli historia to Wasz konik i znacie angielski, to będzie dla Was uczta. Zacznijcie od samej góry.Schodzimy w dół
Na ósmym piętrze poza punktem obserwacyjnym można również kupić różne pamiątki.Piętro siódme poświęcone jest życiu Hideyoshi Toyotomi. Możecie prześledzić wielką ekspozycję, która próbuje zebrać najważniejsze fakty z jego życia. Dodatkowo całe piętro jest wyposażone w dość ciekawe "akwaria" gdzie na tle zdjęcia i rysunku wyświetlane są mini filmiki. Mi osobiście przywiodło to na myśl "Teatr Telewizji" i bardzo się spodobało. Niestety bez tłumaczeń.
Kolejne zwiedzanie czeka nas na poziomie piątym, który jest cały poświęcony oblężeniu Osaki podczas kampanii letniej. Oprócz filmiku do zobaczenia dostępne są również miniaturowe scenki bitew.
Na piętrze czwartym i trzecim, wystawy zmieniają się średnio co dwa miesiące. Najczęściej są jednak pokazywane artefakty i obiekty powiązane z panowaniem Toyotomi, tak jak między innymi replika złotego herbacianego pokoju. Pamiętajcie, że na tych dwóch poziomach nie można wykonywać zdjęć. Chociaż trudno to przeoczyć, gdyż przynajmniej jeden ze strażników obchodzi teren z karteczką, która o tym informuje.
Na poziomie drugim, są prezentowane ogólne informacje o zamkach w Japonii jak również i o tym, w którym się znajdujemy. Przy okazji można obejrzeć replikę Shachihoko ryby przypominającej delfina jak również Fukko, siedzącego tygrysa. Co więcej można przymierzyć hełm i wojskową opończe watażki z ery Sengoku i zrobić sobie w nich zdjęcie za cenę 500 yenów.
Kończymy na piętrze pierwszym, gdzie znajduje się nieodzownie sklepik, dość zatłoczony.
Gdy wyjdziecie z zamku po lewej stronie tuż przed bramą znajduje się znaczny budynek, w którym możecie kupić dużo ciekawych pamiątek. Są one mniej oczywiste i porządnie wykonane, do tego jednak dość drogie. Gdy zależy Wam na jakości, będziecie usatysfakcjonowani.
Dojazd
Z Osaka Loop Line wysiądźcie na stacji Morinomiya
Godziny otwarcia
Zamek Osaka od 9 do 17
Muzeum Histori Osaki od 9 do 17
Ceny biletów
Zamek Osaka 600 yenów
Muzeum Histori Osaki 600 yenów
0 comments