Park Minoo (Minoh) - zielona oaza tuż obok Osaki

By To Nie Manga - 10 kwietnia

Studzienka kanalizacyjna w Minoo Park

Wypady z Osaki

Niezmiernie mnie cieszy to, że w Japonii tak łatwo można podróżować. Bez wątpienia, w Polsce jest ogromna ilość urokliwych miasteczek, szlaków spacerowych. Niestety, większość z nich jest dostępna dla osób zmotoryzowanych, do których nigdy nie chciałam należeć. W Japonii zaś dość łatwo jest dotrzeć do nawet trochę oddalonych szlaków wycieczkowych, co więcej kraj dużo inwestuje w promocję turystyki wśród samych Japończyków. 


Na pieszą wycieczkę do parku Minoo (Minoh)

Do parku Minoo, położony zaledwie pół godziny od Umedy jest świetnym miejscem, jeśli chcecie odpocząć od miejskiego zgiełku. Szlak sam w sobie nie jest zbyt wymagający, a macie szansę natrafić na tak charakterystyczne orientalne akcenty, jak, świątynie, nastrojowe mosty, oraz tradycyjne japońskie budynki mieszkalne, nie wspominając o otaczającej nas przyrodzie, i wodospadzie wieńczącym cały wędrówkę.


Liść klonowy na stacji Minoo

Miejscowe przysmaki

Zaczynając od stacji Minoo, możecie zobaczyć charakterystyczny liść klonowy, który jest miejscowym przysmakiem. Tuż przed rozpoczęciem przechadzki możecie spróbować momiji tempura, są tą liście usmażone w głębokim tłuszczu. Może nie brzmi to zachęcająco, ale zapewniam Was, że są przepyszne. Wiele źródeł zapewnia, że dostępne są tylko jesienią, ja miałam jednak okazję spróbować ich jeszcze w marcu. Do tego jest też sporo wyrobów z yuzu, przepyszny cytrus popularny w Japonii, którego również warto spróbować.   

Pyszna tempura momiji

Trochę nowocześnie

Trochę staromodnie

Czas na mini kąpiel

Tuż przed wędrówką lub jeśli wolicie po koniecznie skorzystajcie z darmowego ashiyu, jednym słowem gorącej kąpieli dla stóp. Warto zaopatrzyć się w ręcznik. Ja nie byłam na to gotowa, jednak udało mi się kupić w pobliskim sklepiku za zaledwie 200 jenów i mogłam się zrelaksować.


Moczymy stópki

Mężczyzna pomagający matce przejść szlak

Warto poznać lepiej historię mikrobiologa Hideyo Noguchi

Posąg Hideyo Noguchi

Tego mikrobiologa być może kojarzycie, jego twarz widnieje na banknocie o nominale tysiąca jenów. On odkrył, co powoduje syfilis. Jego historia może być poruszająca. Urodzony w biedzie, przy lekkiej pomocy szczęścia, jednak głównie dzięki ciężkiej pracy i wsparciu matki stał się szanowanym naukowcem. Prowadził swoje badania w Stanach Zjednoczonych. Po powrocie podobno udał się na spacer z matką po Parku Minoo. Jego posąg można zobaczyć po wejściu w górę, pamiętajcie jednak by nie go nie przeoczyć, rozpoznacie go po charakterystycznym listu na ścianie.

Oznaczenie posągu, niestety tylko p0 japońsku

Świątynia Ryuanji (Ryōan-ji)


Gdy zaczniecie swoją wędrówkę, tuż w połowie możecie wejść na teren świątyni 
Ryuanji (Ryōan-ji), którą ma ponad 1000 lat i prezentuje w środku drewniany posąg Buddy. Do tego mówi się, że właśnie w niej przeprowadzono po raz pierwszy popularną loterię "Tomokuji". Zdecydowanie prezentuje się  niezwykle atrakcyjnie podczas kwitnienia sakury lub w jesiennych barwach. 

Most do świątyni Ryanji 

Tajemnicza świątynia

Most do świątyni Ryanji, kolejne ujęcie

Domostwa na szlaku

Strzegący świątyni pies Foo (komainu)


Przed wyprawą sprawdźcie dostępność 

Kiedy wybraliśmy się do Minoo w 2017, tylko jeden szlak był dostępny. Niestety tajfun, zniszczył wiele drzew, i niektóre miejsca zostały zamknięte i poddane renowacji, prace trwały do marca 2019. Warto sprawdzić przed wybraniem się w podróż na Japan- Guide lub stronie oficjalnej Minoo.

Tajfuny nie są niestety łaskawe dla parku Minoo

Przy wodospadzie - uwaga na małpki

Wielokrotnie na szlaku można dostrzec znaki ostrzegające przed małpami i zakaz ich dokarmiania. Wielu moich znajomych, gdy usłyszało o mojej wycieczce, również dopytywało się o takowe. Muszę jednak szczerze przyznać, że tego dnia zwierzaki nie miały ochoty nikogo atakować. Możecie łatwo znaleźć przykłady małp nękających piknikowiczów. Chciałam koniecznie strzelić im fotkę, udało się to dopiero przed wodospadem.

Schowana małpka

U celu, wodospad  Minoo wysoki na 33 metry

Gdzie dalej ?

Możecie tutaj zakończyć swoją wędrówkę, lub wybrać się w dalszą, np. 10-kilometrową do świątyni  Katsuō-ji. Warto też pamiętać o muzeum insektów, które znajdziecie praktycznie na początku szlaku. Dodatkowo w okolicach połowy lipca, do połowy sierpnia często podświetlany jest wodospad i świątynia, warto wtedy się tam wybrać.


Dojazd 

Dotrzyjcie na stację Umeda by stamtąd najpierw linią Hankyuu- Takarazuka dojechać do Ishibashi i przesiąść się na linię Hankyu- Mino i wysiąść na stacji Mino-o.

Godziny otwarcia - bez ograniczeń

Ceny biletów - wstęp darmowy

Strona internetowa parku Minoo tylko w języku japońskim





  • Share:

You Might Also Like

1 comments