Muzeum Rowerowe w Sakai w parku Dansei - nie tylko dla cyklistów

By To Nie Manga - 06 października

Wejście do muzeum tuż obok biblioteki

Waga rowerów w Japonii

Zawsze myślałam, że miarą sukcesu danego kraju jest możliwość zostawienia roweru przed swoim mieszkaniem, blokiem i nie obawiać się o to, że ktoś go nam ukradnie. 
Pewnie myślicie, że w Japonii wszyscy zostawiają rowery bez żadnego zabezpieczenia. Mija się to z prawdą, gdyż praktycznie każdy rower posiada blokadę na koło, są sprzedawane razem z nim. Zwalnia się ją kluczykiem, można też wybrać model z wybieraniem kodu. Kiedyś K. zgubił swój klucz, na szczęście gdy zaparkował blisko domu. Rower dotachał pod mieszkanie i praktycznie godzinę rozmontowywał mechanizm. Więc pewnie wprawny złodziej rozprawiłby się z nim w parę minut. Tylko, że sęk w tym, iż byłoby to wysoce nieopłacalne. Najtańszy model, bez przerzutek, żadnych bajerów można kupić za wysokość minimalnej dniówki. Jeśli ktoś ma porządniejszy, chowa w domu lub ochrania go dodatkowo potężnym łańcuchem. Rowery są powszechne. Na chodnikach, na ulicach, dorośli, starzy, dzieciaki jeżdżą rowerami. W Polsce bałam się jeździć na rowerze. Na ulicach kierowcy mają dość agresywny styl jazdy, z chodnika nie powinno się korzystać, a rowerowych uliczek wciąż mało. Tutaj, rowerowych ścieżek praktycznie nie ma, a rowery pomykają naprzemiennie tam gdzie im wygodniej.
Dlatego nie dziwi, że posiadają w Sakai muzeum rowerowe. Do tego nie byle jakie. Możemy zwiedzić trzy piętra, a jeśli mówimy po japońsku brać udział w losowych wykładach i wydarzeniach, które często nie są wcale płatne.


Dla każdego coś ciekawego

Zwiedzamy piętra rowerowego muzeum

Zacznijmy więc od drugiego piętra (gdzie kupimy bilety), który zabiera nas w wyprawę historyczną. Możemy prześledzić jak zmieniały się rowery na przełomie wieków od 1818, gdy został takowy wynaleziony przez Karla von Drais. Możemy prześledzić ich ewolucje, nie tylko oglądając modele, lecz również filmiki, które uzmysławiają nam jak się nimi poruszano.
Każdy model jest opisany, możecie również skorzystać z angielskiego przewodnika, który dostaniecie wraz z biletem.


Rowero-mleczarka


Akcent polski "Lubię polski rower!"

Kolejne trzecie piętro, jest pewnego rodzaju wyrazem hołdu i miłości do rowerów. Muzeum jest dumne, z tego, że właśnie w Sakai ma ono swoją siedzibę. Sakai szczyci się kunsztem w produkcji noży i broni. Te właśnie umiejętności pozwoliły japońskim kowalom odnaleźć się gdy zaczęto sprowadzać rowery do Japonii w 1877. Ludzi nie było stać na zakup takowego, ale zaczął rozwijać się system wypożyczalni. Następnie trzeba było je naprawiać i tutaj przydali się utalentowani rzemieślnicy z Sakai. Z biegiem czasu rowery używane są powszechnie. Również na trzecim piętrze, możecie dowiedzieć się o mechanizmie i tym jak cały napęd działa. Mnóstwo jest plakatów z wcześniejszych wystaw plus rower Japończyka, który przejechał pokaźny kawałek świata na (tak,tak dokładnie tak) rowerze. 


Rower, który wiele przed

Pierwsze piętro albo jak kto woli parter, zawiera salę wykładową i bibliotekę. Oczywiście zasoby wspomnianej dotyczą historii rowerów, cyklistów i ich mechaniki. Można korzystać z niej na miejscu. Kolejną atrakcją jest wystawa nagrodzonych prac dzieci w konkursie, które muzeum organizuje co roku. A na koniec wystawka 250 rowerów, również z tymi, które brały udział w Tour de France.


Wystawa prac dzieci, nowe pokolenie rowerowych fanatyków

We wszystkich kolorach tęczy


Muzeum organizuje liczne warsztaty. Poczynając od nauki dzieci, jak prawidłowo i bezpiecznie korzystać z rowerów. Starsi mogą zaś dowiedzieć jak dbać o swoje pojazdy, jak prawidłowo jeździć, lub zapisać się do Muse Cycling Club by jeździć jeszcze więcej i poznawać rowerowych fanatyków.

Sama zastanawiam się czy nie spróbować swych sił na zabytkowych rowerach. Jeśli starczy mi odwagi i chęci, dam Wam znać.


Dojazd

13 minut ze stacji from Mozu linii JR Hanwa  

Godziny otwarcia 


Zamknięte w poniedziałki i święta
10:00 - 16:30 (ostatnie wejście o 16)


Ceny biletów 


Dla dorosłych 200 yenów gimnazjaliści i licealiści 100 yenów, uczniowie podstawówki 50 yenów

Strona internetowa 

http://www.bikemuse.jp/ 
Kalendarz wydarzeń
http://www.bikemuse.jp/event/calender/

  • Share:

You Might Also Like

0 comments